I Turn erbjuder vi barngymnastik för tre olika åldersgrupper.
Barn 2-3 år NYHET HÖSTEN 2026
Här tränar barnet tillsammans med sin förälder eller någon annan vuxen. Den vuxna stöttar barnet där det behövs under uppvärmning och redskaps banor. Vi kommer ha tränare med som hjälper till vid olika stationer. Denna grupp är den enda som föräldrar är tillåtna att var med under träningen.
Denna grupp finns bara på Nya gymnastikens Hus
Barn 3-4 år
Här tränar vi på gymnastikens grunder som rulla, stödja, balansera, hoppa och landa.
Gruppen tränar grundmotorik och grunderna inom gymnastik och övar på exempelvis kullerbyttor, förövning till att hjula, landa, hoppa, balansera och rörelse till musik. Gruppen riktar sig till barn som är 3 till 4 år.
Barn 5-6 år
Här tränar vi på gymnastikens grunder som rulla, stödja, balansera, hoppa och landa.
Barnen utvecklar sin grundmotorik och grunderna inom gymnastik. Barnen övar vidare på gymnastikens grunder som kullerbyttor, hjulningar, handstående, rörelse/dans till musik, springa och hoppa, balansera, landa och förövningar till mer avancerade övningar som flickflack, handvolt och volt. Gruppen riktar sig till barn som är 5 till 6 år.
Träningen sker utan föräldrars närvaro men självklart har alla barn en inskolning de 2 första veckorna av varje termin. Detta gäller alla grupper förutom 2-3 års gruppen på Gymnastikens Hus.
Behöves det mer tid förs dialog med kansliet och ledarna för den bästa lösningen.
Vill du anmäla ditt barn eller bara läsa mer om hur det fungerar? Klicka på länken till Direktanmälan.